Poriadok

Máme pred sebou ďalší školský rok. Máme nových rodičov, nových žiakov, nové výzvy. Život bez výziev je nuda. Vďaka výzvam sa posúvame ďalej, rastieme ako osoby, ako rodiny, ako priatelia.

Existujú ľudia, ktorí majú stále v hlave nejaké projekty, či už so sebou, s ich rodinami alebo v práci. Títo ľudia rastú. Tu v škole mám nejaké tutoringy, a pre mňa je vždy pekné vidieť, ako veľa rodín má túto túžbu.

Prečo v škole organizujeme tieto prednášky?

Máme veľký projekt. Celá táto škola je odvážny a výnimočný projekt. Je to rodinný projekt. Medzi našimi piliermi je aj spolupráca s rodinami. Cnosti sú súčasťou tejto spolupráce.

Máme prednášky pre učiteľov, pracujeme s deťmi a s nimi vytvárame návyky, máme tutoring, kde preberáme tieto cnosti, a tiež máme tieto stretnutia pre rodičov, aby sme sa aj my do tohto procesu zapojili. Ak všetci kráčame tým istým smerom, bude to veľmi prínosné. Predtým, ako deti prišli do školy, mali sme dva týždne vzdelávania. A často zaznievalo, že ak chceme, aby naše deti napredovali a stali sa lepšími osobami, my musíme byť tými, čo idú príkladom… Chceme ako učitelia rásť a vidím, že aj vy rodičia sa chcete zapojiť. Ideme spolu, je to krásny projekt.

Škola Libellus nám ponúka investovať do toho, kým sme, aby sme boli lepšími, aby sme vedeli osobne rásť. Aby sme si vytvorili osobný plán k osobnému rastu.
Stále spomínam knihu “Atómové návyky” od Jamesa Cleara. Je to fantastická kniha, ktorú odporúčam všetkým. Na úvod autor okrem iného rozpráva, ako sa všetci počas svojho života stretávame s výzvami. On mal nehodu, ktorá bola jednou z jeho výziev, a tá skúsenosť mu dala základnú lekciu: „Návyky, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať malé a bezvýznamné, sa premenia na mimoriadne výsledky, ak máte vôľu držať sa ich niekoľko rokov.“ Clear hovorí: „Jediný spôsob, ako napredovať, je začať malými krokmi. Ak si zachováte rovnaké návyky, aké máte teraz, budete mať rovnaké výsledky. Ak zlepšíte svoje návyky, všetko je možné. Pravdepodobne existujú ľudia, ktorí dokážu dosiahnuť veľké veci zo dňa na deň. Nepoznám žiadnych, a ja medzi nich určite nepatrím.“ Malé kroky, malé návyky, dlhodobo veľké zmeny.

Náš projekt na tento rok má dve heslá:

  • Back to the basics
  • Menej, ale do hĺbky

Chcela som to spomenúť aj tu, lebo na tento školský rok sme vybrali úplne základné cnosti.

Menej ako pred dvoma rokmi, teda päť cností na celý školský rok. A stanovíme si malé návyky, ktoré nám postupne prinesú veľké zmeny.
Tieto cnosti sme mali ako základ pre školský poriadok, a pozývame vás, rodičov, aby sa stali základom aj vo vašich rodinách.

Cnosti budú:

  • September – Október / Poriadok
  • November – December / Rešpekt a Úcta
  • Január – Február / Pracovitosť
  • Marec – Apríl / Zodpovednosť
  • Máj – Jún / Spolupráca a Priateľstvo

Ako by vyzerala moja rodina, keby tam bol poriadok, pracovitosť, rešpekt a úcta, spolupráca a priateľstvo, a zodpovednosť?
Sú to veľmi základné, ale zároveň veľmi dôležité cnosti na zlepšenie spoločného života.

Poriadok

Začíname náš rok s poriadkom. Podľa mňa je to obrovská cnosť, ktorá je prítomná pri každej inej cnosti. Cnosť bez poriadku? Čudná cnosť!

Niekedy sa nám môže zdať, že si hovoríme: “Nemám na to, som neporiadny, stratený prípad.” Vrátim sa k Clearovi… veľké zmeny, malé kroky.
Dnes chcem, aby sme sa pozreli na rôzne oblasti tejto cnosti a z toho, aby si každý vybral niečo malé ale s veľkou víziou. Chcem, aby moja skriňa do konca roka vyzerala takto. Začnem tým, že keď si večer dám pyžamo, hneď zavesím svoje oblečenie. Alebo chcem byť dochvíľny. Vstať alebo ísť spať načas.

Čo je to poriadok?

Medzi cnosťami sa poriadok nevzťahuje len na usporiadanie materiálnych vecí, ale aj na vnútorné usporiadanie ľudí vo všeobecnosti, čo vedie k emocionálnej rovnováhe. Poriadok má u človeka vplyv v:

  • jeho harmónii;
  • jeho vnútornej rovnováhe;
  • umiernenosti;
  • sebaovládaní,

Poriadok nám spríjemňuje život. Podporuje pokoj a príjemnú atmosféru.

Nie je táto cnosť iba pre Mary Kondo… Je to cnosť, čo môže zmeniť náš život aj naše vzťahy…

Čítala som, že po nevernosti je neporiadok jeden z veľkých dôvodov na rozvod v rodinách. Psychológovia tvrdia, že táto cnosť je častokrát témou medzi pármi…

“Vonkajší a vnútorný poriadok idú ruka v ruke. Myslite na to, že v neporiadku v dome nebude dobrý vnútorný poriadok, a to sa odrazí nielen na našom živote a zdraví, ale aj na vzťahoch. Preto sa predpokladá, že stres spôsobený neporiadkom sťažuje dobrú organizáciu a rozdelenie úloh, čo zvyšuje počet hádok v manželstve. Základom je udržiavať poriadok v domácnosti, pretože ten prináša pokoj, harmóniu a pohodu, čím vytvára dobrú náladu u každého člena rodiny.”

Vidíme, že ide o priateľskú cnosť. Keď to spojíme s dobrou náladou, harmóniou, pohodou, vernosťou…

Poriadok je preto naša krásna výzva, nie iba aby bolo všetko na svojom mieste, ale aby sme podporovali istotu a dobrý charakter v našich deťoch ako aj u nás. Aby sme vytvorili doma aj v skole pokoj a bezpečnosť.

Keďže heslo je back to basics. Bude to veľmi basic, ale asi tie basics u nás treba posilniť.

a. Poriadok v mojom živote:

Nastaviť moje priority: Čo je v mojom živote najpodstatnejšie, čo nasleduje ďalej a ďalej. Podľa toho nastaviť denný a týždenný režim: “Často sa nám zdá, že nemáme čas, ale v skutočnosti ide o to, že nám chýba poriadok.” – Alfonso Aguiló.

Reflexia a návrat:
Ak sú vzťahy pre mňa dôležité, snažím sa ich živiť. Ak je pre mňa Boh základom, koľko času mu venujem? Venujem mu čas, aby som sa s ním chvíľu porozprával?

Otázka… Dokážem to sám/sama? Potrebujem pomoc? Kto by mi mohol pomôcť?
Často sa stáva, že keď nevieme ako, nehľadáme pomoc. Požiadať o pomoc… už len to povedať nám môže veľmi pomôcť, aby nám ten druhý lepšie rozumel. Vidíme niekoho, kto má vždy usporiadanú triedu alebo pracovný stôl, a ja som v tom chaos… Ako to dokážeš?

b. Materiálny poriadok
Poriadok má slúžiť na uľahčenie spoločenského života z dôvodu efektívnosti, ale nemali by sme byť perfekcionisti, ktorí druhým znepríjemňujú život.

  • Ukladať veci na to isté a správne miesto: ako nám to pomáha alebo nás nahnevá, a stratíme tým čas…
  • Dochvíľnosť je tiež poriadok: tak môžeme urobiť to, čo sme chceli ten deň urobiť. Keď zostanem večer dlhšie na internete, ráno zaspím, meškám do práce, niekto musí za mňa suplovať, ten/ona nechá bokom svoju prípravu na hodinu, príde nepripravený/pripravená….atď.

Navrhované návyky pre deti v škole aj doma:

MŠ:

  • Pri príchode a odchode zo škôlky pozdravím pani učiteľku a pri pozdrave podávam ruku
  • V šatni odkladám osobné veci na svoje miesto

ZŠ:

Prvý a druhý cyklus:

  • Dodržiavam pravidlá slušného správania.
  • Udržiavam svoje okolie v poriadku.

Tretí cyklus:

  • Dodržiavam pravidlá slušnosti a dohody.
  • Poznám svoj rozvrh a povinnosti.
  • Viem si pripraviť veci a zmysluplne ich usporiadať.
  • Počas dňa udržiavam poriadok a time-management.
  • Pri presune po sebe upracem.