Lojálnosť

Najprv som chcela toto slovo preložiť… Keď som sa pýtala detí na tutoringu čo je to lojálnost, nevedeli to úplne vysvetliť… Hovorili ´”že byť dobrý…” Všetky naše čnosti nám pomáhajú byť dobrými, lepšimi…Ale keby som mala definovať ´lojálnosť ´ zrozumiteľnejšie, povedala by som vernosť.

Byť lojálny je byť verný. To slovo je nám urcite nám bližšie …

Niečo poviem a podľa toho aj konám. Som verný svojmu slovu. (Keď som to vysvetlila na tútoringu, dieťa tomu už veľmi dobre rozumelo a hneď mi povedalo, moja mama to takto nerobi . Vždy mi povie že mi kúpi čokoládu, keď sa ideme prejsť a nikdy to neurobí… 🙂

A dnes keďže oslavujeme sviatok sv. Valentína… zdalo sa mi to ako pekná náhoda. Hovoriť o lojalnosti, o vernosti.

Vernosť sa dá definovať ako láska v čase.

A keďže hovoríme o vernosti, o lojálnosti, povedala by som láska v čase v mojich rôznych roliach. Ide o role na ktoré som dal alebo dala svoje áno…Všetci čo sme tu pritomní sme dali svoje áno, v danom momente svojho života.

 • Áno sebe.
 • Áno ako manžel, manželka.
 • Áno ako otec, ako mama.

Prvé áno je plné nadšenia a radosti. Budem ti verná/ý, budem dobrá mama, či otec… Ale potom prídu ťažkosti, sivé dni, a to áno je možno ťažšie povedať tou istou silou, ako kedysi…

Všetko čo má trvať, materiálne aj nemateriálne veci, treba sa o ne postarať, aby sa nepokazili…aj najkvalitnejšie materiály potrebujú údržbu. Keďže hovoríme o láske… tak isto, aby bola láska v čase, potrebuje údržbu. Plán, aby ta láska bola dnes, aj zajtra aj o 10 rokov…. Láska, to je najcennejšia vec… viac ako všetko, čo by sme mohli mať.

Robil sa výskum v Harvarde. Patrí k najdlhším štúdiám, trval 84 rokov. Chceli zistiť čo je to, čo dáva šťastie ľuďom a ako dosiahnut to šťastie. Zobrali 700 ľudí z rôznych krajín, situácií, bohatých, chudobných, atď.. Zistili, že štastným ľudí neurobil ani úspech či peniaze, ani zdravý životný štýl…ale kvalitné vzťahy a ľudská láska.

Láska v čase… Ako ju zachovať, obnoviť, aby láska nezhasla. Kedysi som povedala áno, aj dnes poviem áno… To čo poviem to robím…

1.Áno sebe / byť verný sebe. základ vernosti je:

 • dobre sa spoznať
 • milovať to čo poznám
 • v klude zmeniť, to čo chcem zmeniť.
 • tešiť sa z dobrých vecí, ktoré na sebe vidím.

Denné cvičenia: Aká, aký som bola dnes, čo sa mi nepacilo? Mozem zajtra niečo z toho zmeniť? Čo sa mi páčilo, tešiť sa z toho. Byť vdačná za to.

2. Áno druhým: / Láska: manžel – manželka, Láska k deťom: otec – mama

Manžel – manželka:

 • · Predstavivosť lásky (robiť rôzne kreatívne prejavy lásky, je to každodenná úloha. Ja si pamätám ako dieťa, že často krát otec nechal bonbón mame v aute aby to našla keď išla do roboty … Malý detail ale prejav lásky. A deti si to všímajú a získajú istotu. Jednoducho robiť veci, čo obnovujú lásku. Napríklad priniesť raňajky ráno do postele, alebo dať kompliment, povedať manželke ako jej to pristane, hľadať čo ten druhý potrebuje a ja môžem preňho urobiť…)
 • · Prekonať ťažkosti (na prvý pohľad nie je možné vidieť niečo dobré keď je nejaká ťažkosť… Ale ak ťažkosť prekonáme vidíme potom ako sa vďaka tej ťažkosti láska upevnila. To áno sa stalo pevnejším a hlbším. Prava láska je schopná prekonat ťažkosti. Boli dvaja zaľúbení. On jej píše krásny list…milujem ťa nadovšetko. Za teba by som dal celý môj život. Prešiel by som hory, preplával by som oceán… a keď sa rozlúčil písal ak zajtra nebude pršať, prídem za tebou…Aká pevná by sa stala tá láska, keby ten chlapec naozaj všetko prekonal. Ťažkosti zmiznú ak vidíme čo je za tým. Častokrát ťažkosti, či kríže upevnia našu lásku…

Ešte jeden príbeh. Rodičia mojej kamarátky si chceli byť verní. Lenže manžel mal psychickú chorobu. Bipolárna depresia. Spoločný život bol neznesiteľný… Dohodli sa na tom že nebudú spolu žiť, ale prosili o pomoc. On sa začínal liečiť, chodil k psychiatrom a ona tak isto (ako ľahko by mohla povedať ja som zdravá….on to potrebuje… ale ona to tiež potrebovala…) Po pár rokoch ten lekár povedal, že to môžu znova skúsiť. Odporúčal začať úplne odznova. Ako priatelia…. Moja kamarátka mi rozprávala, ako to pre ňu bolo veľmi pekné vidieť ako išli na rande, chytili sa za ruku… A teraz sú spolu a šťastí… Vedeli prosiť o pomoc, vedeli obnoviť to áno….prekonali ťažkosti. Lebo chceli zachovať to áno…

Každý pár je úplne iný. Bez ohľadu na to, aké manželstvo je to vaše, ak chcete, aby bolo stabilné, musíte mať aspoň päťkrát viac pozitívnych momentov ako negatívnych.

Otec a mama:

 • Predstavivost lásky (Poznať svoje deti. Každy je iný a preto nás potrebuje inakším spôsobom… Tá predstavivosť nám pomáha zistiť ako ma tento syn alebo táto dcéra potrebuje. Ako jeho alebo ju potešiť… Niektorí potrebujú pozornosť, aby sme ich počúvali…. Počúvali tak, aby citili že v tom momente on alebo ona je najdôležitejší. Bez mobilu, bez varenia… Niektorí potrebujú, aby sme spolu niečo robili . Umývame spolu auto, varíme niečo. A z toho je šťastný, šťastná. Niektorí chcu aby sme spolu niekam išli …. Niektorí radi oslavuju… Otcovská a materská láska nemá hranice v predstavivosti. Niekedy si myslíme, že treba robiť obrovské veci nejakú cestu do Ameriky….ale to čo potrebujú je, aby sme ich chytili za ruku… alebo čítali večer rozprávku…Čo nič nestojí a dáva im to nezaplatiteľnú istotu… Moj otec, moja mama…
 • Prekonať ťažkosti (Každý vek dietí potrebuje niečo iné… má svoje výzvy pre rodičov…Bábätko…vstať v noci, fyzický kontakt, kŕmenie… Dieťa- darovať svoj čas- verný otec, mama. Byť s dieťaťom. Potrebujú našu istotu, že sme tu pre nich. Puberťák nás veľmi potrebuje, aj keď si môžme myslieť že na nás kašle. Poznám jedného chlapca ktorý mal skvelú rodinu. Ale padol na drogách. Mal sa naozaj zle… a potom porozprával jeho svedectvo a medzi inými vecami hovoril, že to, čo mu pomohlo chcieť sa liečiť bolo vidieť ako jeho rodičia, napriek tomu, že on bol na tom naozaj zle, mu každé ráno priali “dobré ráno” a každú noc “dobrú noc”… Neprestali mať preňho milú tvár… neprestali byť otcom a mamou… Vernost rodičov bola aj vtedy keď syn verný vôbec nebol… Áno budem otec, budem mama…)

3. Áno Bohu ak sme veriaci…

Keď sme boli pokrstení ako deti možno to áno nebolo úplne vedome…Ale teraz mu chcem povedat áno. To áno pre Boha, je podľa mňa to áno manželovi, manželke, deťom…

Vernosť s Bohom zahŕňa všetko, čo sme sa porozprávali.

On je najvernejší…. Jediný v ktorom máme absolútnu istotu, že hoci ja ho môžem sklamať, vzdialiť sa, On na mňa vždy čaká.

Má tú najhoršiu pamäť 🙂 Ak povieme prepáč, okamžite zabúda na všetko a pozerá sa iba na našu túžbu.

Boh je láska ktorá prekoná ťažkosti, nedokonalosti…

Kľúčové slová, ktoré veľmi pomáhaju byť vernejší k nášmu áno s druhými aj s Bohom je používať tieto 3 slová…

 • Ďakujem: Toto slovo nám pomôže uvedomiť si veľa dobrých vecí v našom živote. Pomôže nám získať istotu… wow ten druhý to vidí a má to rád.
 • Prepáč: najväčšie blbosti/hlúposti sa niekedy stanú dôvodmi na rozvody…. Keby som od začiatku vedel odpustiť… Alebo hádky s deťmi… medzi súrodencami. Aké je pekné vedieť sa ospravedlniť.
 • Pomôž mi… pokora prosiť o pomoc… Nikdy nie je nič stratené… Vedieť prosiť o pomoc manžela, deti, nejakého špecialistu ak treba. Kríza môže a nemusí prísť. Ale ak príde, treba prosiť o pomoc na tom správnom mieste. Toho druhého alebo externú pomoc.

Dnes je Valentín. Pre nás každý deň by mal byť Valentín.

Dnes ťa chcem milovať trochu viac ako včera.