Hygiena a čistota

Čistota a hygiena sa často mýlia a považujú za jedno a to isté.

Čistiť znamená odstraňovať viditeľné nečistoty, zatiaľ čo pri hygienickom čistení sa zbavujeme aj neviditeľnej špiny.

V našom živote to môžeme prekladať ako

Čistota:

viditeľné veci, uprataný dom, poriadok vo svojich veciach, čisté auto, čisté oblečenie, atď. Veľmi ľahko je vidieť či sú veci čisté alebo nie sú. Ale tiež existuje nebezpečenstvo že si zvykneme na nečistotu a prestaneme vidieť špinu.

Koľko nám vadí vidieť na bielej stene nejakú škvrnu… no keď ju tam necháme, časom si ľahko zvykneme a pomaly ju ani nevidíme… Ľahko si zvykneme na fľaky, neporiadok, atd.

Ako študentka som chodila s kamarátmi v lete pomáhať chudobným ľuďom… niekedy sme im pomohli s upratovaním a pre nich to bolo potom ako keby mali nový dom….bola radosť vidieť ich spokojné tváre.

Čistota prinesie ako každá cnosť radosť do nášho života…

Preto niekedy je dobré, aby nám niekto z vonku pomohol…teraz existuje veľa ľudí, čo pracujú ako tí, čo pomôžu ľuďom urobiť doma poriadok…

Niekedy potrebujeme toto, niekedy stačí, keď sami začneme …alebo vyhľadáme pomoc medzi kamarátmi…

Nedávno som bola na jednej prednáške o minimalizme a tam odporúčali začínať konkrétnymi krokmi. Najväčším nepriateľom čistoty sú veci…a niekedy ich máme toľko, že nevieme kde a ako začať… V tej prednáške tá pani odporúčala možno začínať

  • Triedením oblečenia
  • Hračkami pre deti
  • Vecami v dome

Odporúčala, aby sme tie veci, čo možno ťažko dáme preč, dali do škatúľ… a ak neotvoríme škatuľu 6 mesiacov, tak ju celú môžeme dať preč….

Druhá strana minimalizmu je nakupovanie.

Keď vidíme náš dom, niekedy sa pýtame, prečo máme toľko vecí…keď ideme do obchodu, máme pocit, že všetko potrebujeme… tak si to kúpime a ďalej sa nám kopia veci…volá sa to neporiadok… pýtať sa: potrebujem to či ono?

Ak môj problém nie je minimalizmus, lebo už mám menej vecí … tak ďalšia téma pri čistote doma je upratovanie… cieľ je, aby bolo efektívne, čo je dobré a zabralo nám málo času… Málo kto rád upratuje… ja som medzi tými, čo neradi upratujú….

Neznášam celodenné alebo poldňové upratovanie….

Absolvovala som raz študijný program v Španielsku, ktorý sa volal “program riadenia služby “ a jedna vec sa týkala toho, ako sa upratuje vo veľkých firmách, nemocniciach, hoteloch, atď…  Ak sa upratuje “s hlavou”, je to obrovský rozdiel. Šetríme tým veľa peňazí, lebo čas sú peniaze…

Mať plán na upratovanie.

Kúpiť si efektívne čistiace prostriedky, s ktorými dobre upratujeme… 

Stačí málo, ale dobre.

Ak chceme aby naše deti boli súčasť upratovania, môžeme im dávať malé úlohy (napr. doplniť mydlo, toaletný papier, vymeniť uteráky, vyhodiť odpadky, atď.)

Boj proti “potom”

Pravidlo 5 minút (umývanie riadu, šaty do skrine, použité veci hneď vrátiť na miesto) Takto sa môžu zapojiť aj deti…

Hygiena:

Súto neviditeľne veci ktoré zabezpečujú zdravie. Čiže naozaj dôležitá vec…

Neviditeľné veci, na ktoré treba dbať, lebo ak sa o nich nestaráme, stanú sa viditeľnými…a majú väčší a nebezpečnejší dôsledok…

Hygiena zabezpečuje zdravie: telesné, fyzické aj duchovné…

Telesné:

základ, pre niektorých to môže byt samozrejmosť, ale možno pre niekoho nie… Treba si dať pomôcť. Táto hygiena je veľmi dôležitá preto, aby sme budovali návyky v našich deťoch.

  • umývanie zubov
  • denné sprchovanie sa
  • Pranie osobného prádla ako aj často používaného prádla ako je posteľné, uteráky, kuchynské utierky a handry v kuchyni…
  • Používať deodorant… (pri chlapcoch a dievčatách je dôležité začínať včas…ináč si ostatné deti môžu robiť z nich posmech) čo vám poviem…leto, futbal a hodiny…

Tieto sú tie veci čo ak nedodržujeme sú potom viditeľné… Počula som teraz známeho, čo rozprával, že mal kamaráta, ktorý bol skvelý človek, ale strašne smrdel… Keďže boli kamaráti, povedal si, že mu to povie…

A ten sa trochu čudoval… divné, sprchujem sa každý deň, každý deň si obliekam inú košeľu… potom dám na radiátor a potom si zase obliekam… našiel sa dôvod… (nepral svoje oblečenie….)

Nie je všetko samozrejmosť…

Mentálna:

Obrovská kapitola a povedala by som, že veľmi dôležitá vec…. Často to môžeme zanedbať a cena, ktorú treba potom zaplatiť, je obrovská… Určite poznáme ľudí možno aj my sami, že mali burn out… To sa “lieči” malými krokmi…zase dobré návyky.

Nemôže sa stať, že súrne veci udusia tie dôležité…

Tipy:

  1. Mat nejaký plán: na rok, na mesiac, na týždeň, na deň. Písať si to. Osobne aj spoločne. Čo chcem robiť dnes… snažiť sa konať podľa toho. Aby sme mali obrovský pokoj.
  2. Spánok je základom psychického zdravia. (nepiť kávu poobede, nemať mobil 30 min pred spánkom)
  3. Cvičiť: Necvičte pre svoje telo, inak to bude utrpenie. Vnímajte cvičenie ako vitamín pre lepšiu kvalitu života.
  4. MINDFULNESS: denný päťminútový technologický detox. žiť v prítomnosti, meditovať, vdychovať a vydychovať, sústrediť sa na prítomnosť a zastaviť svoju myseľ.
  5. Byt s ľuďmi, ktorých mámi radi
  6. Neporovnávať sa. Vždy budú ľudia, čo sa majú lepšie a horšie. Akceptovať môj život a okolnosti…
  7. Zdravé stravovanie: jesť, aby sme žili, nie žiť, aby sme jedli

Duševná

Naša duša je stvorená, aby milovala… len keď miluje a vie milovať, človek ma to naozajstné šťastie.

Problém príde vtedy keď namiesto lásky sa lepia do našej duše iné veci ktoré nás akoby zotročia a nenechajú nás milovať ako by sme chceli. Do toho spadajú aj všetky závislosti…

Na tuto duševnú čistotu treba byt veľmi úprimný so sebou. Niekedy sa treba rozprávať s manželom alebo s manželkou… lebo ten druhy vidí možno lepšie, čo prekáža láske…

Špiny v nasej duši môžu byt:

  • pornografia
  • alkohol
  • drogy
  • mobil
  • hry

Spoločné majú to že malými krokmi vedú k veľkým zmenám.

Ak by sme ho posunuli o tri stupne…Bližšie k Tijuana v Mexiku ako Los Angeles

Kde by som chcela robiť pokrok…alebo kde by som chcela aby možno deti robili pokrok čo je to isté … ideme príkladom …

  1. Nastavenie osobného plánu:

Neviem či viete ale v škole všetci čo tu pracujeme sme robili kurz na zlepšenie komunikácie…základ aby veci dobre fungovali. Koučovací prístup.

Naučiť sa otvoriť priestor aby človek sám prišiel na to čo chce… keď si sami dáme nejaký cieľ, lebo ja to chcem je to úplne niečo iné ako keď niekto iný príde a mi povie… v tomto prípade ja teraz… pozrite od zajtra každý čo sme tu budeme si upratovať dom či byt každý utorok večer a nedeľu ráno. Ďalej aby deti dodržali hygienu spolu s nimi si umyjeme zuby, atď…

To nebude mať toľko sily ako keď si každý sám nastavuje plán….

Na ten Koučovací prístup sú 4 kroky:

  • Želaný stav
  • Aktuálny stav
  • možnosti
  • Plán a Kroky

Myslela som si, že po dnešnej prednáške každý čo sme tu, si môžeme nastaviť nejaký plán na túto tému. Nenechám ako domácu úlohu, lebo málo kto to asi spraví, ale otvorím priestor tu, aby sme odtiaľto išli s osobným plánom.